Adwent 0
Adwent

Już w niedzielę 27 listopada rozpoczyna się adwent. To czas radosnego oczekiwania i przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Pierwsza niedziela adwentu rozpoczyna także nowy rok duszpasterski, który w tym roku otrzymał hasło "Wierzę w Kościół Chrystusowy".

"Stawiamy sobie jako główny zamiar uświadomić wiernym, że mimo trudnych spraw trzeba wierzyć w Kościół i Kościołowi. Wierzyć w Kościół dlatego, że jest rzeczywistością Bosko-ludzką. Wierzyć Kościołowi dlatego, że Kościół bazuje na autorytecie samego Boga" – powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej w Sekretariacie KEP, na której został zaprezentowany nowy Program Duszpasterski 2022/2023.

Czy macie już postanowienie na tegoroczny adwent?

Adwent to czas radosnego oczekiwania na narodzenie Chrystusa, ale także na powtórne Jego przyjście. Słowo „adwent” oznacza „przyjście” (od łac. adventus). W Kościele Katolickim jest to szczególny okres przygotowania duchowego. Wierni podejmują postanowienia adwentowe, a w pierwszą niedzielę rozpoczynają się roraty — nabożeństwa ku czci Maryi.


Znaki szczególne adwentu


Adwent trwa cztery tygodnie: cztery niedziele przed Wigilią. Zgodnie z tradycją skończy się, gdy zasiądziemy z bliskimi do wigilijnej kolacji. Znakami szczególnymi są:

  • wieniec adwentowy z czterema świecami, który często zdobi stoły domostw
  • lampion, który zabiera się na msze roratnie, ma być on symbolem światła
  • kalendarz adwentowy, który odlicza upływające dni do świąt, zwykle ze słodkościami, upominkami lub uczynkami do spełnienia
  • postanowienia adwentowe, które podejmują wierni w celu pracy nad silną wolną, najczęściej to np. zrezygnowanie ze słodyczy, częstsze uczestnictwo w Mszy Świętej, roraty

Jakie postanowienie na tegoroczny adwent?

Zrezygnowanie ze słodyczy lub niekorzystanie z Internetu/telefonu to chyba najbardziej popularne i ogólnie postanowienia adwentowe. Zachęcamy do podjęcia postanowienia, które naprawdę pozwoli lepiej przeżyć ten czas radosnych przygotowań. To nie tylko czas na kupienie prezentów i zorganizowanie kolacji wigilijnej dla rodziny, ale też czas pracy nad samym sobą, refleksja nad tym, co naprawdę jest w życiu ważne, uporządkowanie w swoim sercu wielu spraw, ale przede wszystkim: to czas na spotkanie z Jezusem.


Może to okazja do rodzinnej celebracji niedzielnej Eucharystii i obiadu, wybrania się wspólnie na roraty, odłożenia telefonu na cały dzień, który można spędzić z bliską osobą, a może wreszcie to czas dopilnowania codziennej modlitwy czy regularnego zaglądnięcia do Pisma Świętego.

Adwent to przecież czas, by zrobić coś dla Boga i bliźnich. Pamiętajmy o tym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium