„Uwolnienie niewinnego”
Premiera ostatniego tomu Dziennika więziennego kardynała Georga Pella
Trzeci tom jest wydaniem wyjątkowym, ponieważ ukazuje się już po śmierci autora. Ta książka to świadectwo niezłomnej wiary, walki o prawdę, prawdziwej chrześcijańskiej nadziei oraz wielkiej miłości do Boga i Kościoła. To także swoisty testament, który powinien trafić do serc ludzi, którzy pragną Kościoła służącego Bogu.
Kardynał George Pell opisuje wiele wątków swojej pracy w Watykanie. Przekazuje informacje oraz kulisy spraw z życia Kościoła, o których do tej pory nie wspominano. Nierzadko podejmuje trudne i niewygodne tematy, takie jak sprawy finansowe Watykanu, wpływ islamu na Europę, związki niesakramentalne. Wprost mówi o prześladowaniach chrześcijan w debacie publicznej.
Wspólnym mianownikiem całego tryptyku jest miłość i pokora.
W ostatnim dniu 2022 roku do Domu Ojca odszedł papież Benedykt XVI. W tym szczególnym czasie, kiedy żegnamy się z nim tu na ziemi, warto przywołać kilka myśli tego wielkiego teologa, człowieka, który ukochał Boga i służył Mu całym swoim życiem.
W 2005 r. Joseph Ratzinger został wybrany na Stolicę Piotrową. 8 lat później świat zatrzymał się na wieść decyzji o abdykacji papieża Benedykta XVI.
Po latach w książce „Ostatnie rozmowy” zapytany przez Petera Seewalda, czy żałuje decyzji o ustąpieniu, odpowiedział:
„(...)jestem wdzięczny Bogu za to, że nie ciąży na mnie odpowiedzialność, której nie mogłem już udźwignąć; że jestem wolny, że codziennie mogę kroczyć pokornie wraz z Nim własną drogą”
Peter Seewald, który przez ponad dwadzieścia lat towarzyszył kard. Josephowi Ratzingerowi/Benedyktowi XVI jako najbardziej zaufany biograf, ukazuje Benedykta, jakiego wielu wiernych nie znało — jako emanującego ciepłem i pokorą człowieka, który oddał swoje życie Miłości, jaką jest Bóg.
Św. Mikołaj — ulubiony święty dzieci, do którego co roku adresowane są setki listów. Przynosi prezenty 6 grudnia, hojnie obdarowując radością. Kim był prawdziwy św. Mikołaj i skąd wziął się jego kult?
Krótka historia wielkiego Świętego
Pierwsze doniesienia o nim pochodzą z VI wieku – stąd brak ścisłości co do roku jego urodzenia i śmierci. Urodził się podobno ok. 270 r. w Patras, na terenie dzisiejszej Turcji.
Już w niedzielę 27 listopada rozpoczyna się adwent. To czas radosnego oczekiwania i przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Pierwsza niedziela adwentu rozpoczyna także nowy rok duszpasterski, który w tym roku otrzymał hasło "Wierzę w Kościół Chrystusowy".
"Stawiamy sobie jako główny zamiar uświadomić wiernym, że mimo trudnych spraw trzeba wierzyć w Kościół i Kościołowi. Wierzyć w Kościół dlatego, że jest rzeczywistością Bosko-ludzką. Wierzyć Kościołowi dlatego, że Kościół bazuje na autorytecie samego Boga" – powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej w Sekretariacie KEP, na której został zaprezentowany nowy Program Duszpasterski 2022/2023.
Roraty, czyli msze adwentowe, odprawiane są wcześnie rano, jeszcze przed wschodem słońca. Są one częścią przygotowań do okresu bożonarodzeniowego. Msza roratnia jest mszą ku czci Najświętszej Maryi Pannie.
Roraty mają nam szczególnie przypominać Maryję, gdyż to Ona, podobnie jak jutrzenka wyprzedza wschód słońca, poprzedziła przyjście Światłości świata Jezusa Chrystusa. Przeżywała Ona adwent oczekiwania jako córka Izraela, jako Matka Pana Jezusa i jako Matka Kościoła. W czasie odprawiania Mszy św. roratniej zapala się dodatkową świecę, która symbolizuje patronkę adwentowego oczekiwanie — Maryję.
Wszystko zaczęło się od pasji do baniek mydlanych. Kiedy w 2017 roku ksiądz Teodor Sawielewicz zakładał Teobańkologię, cały “Zespół Teobańkologii” składał się z… 3 osób, a piwnica domu parafialnego robiła za studio transmisyjne. Obecnie gromadzi on każdego dnia setki tysięcy ludzi na modlitwie online.
2 listopada to dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich wiernych zmarłych, aby dostąpili oni Nieba. Dzień Zaduszny to pomoc dla tych dusz, które cierpią w Czyśćcu. Można uzyskać odpust zupełny.
Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest 1 listopada. Kościół tego dnia wspomina tych, którzy dostąpili już szczęścia wiecznego i są w Niebie. Święto to przypomina wiernym o wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką oraz o świętości, do której każdy człowiek jest powołany.