Dziennik więzienny „Uwolnienie niewinnego” - kardynał George Pella 0
Dziennik więzienny „Uwolnienie niewinnego” - kardynał George Pella

„Uwolnienie niewinnego”
Premiera ostatniego tomu Dziennika więziennego kardynała Georga Pella

Trzeci tom jest wydaniem wyjątkowym, ponieważ ukazuje się już po śmierci autora. Ta książka to świadectwo niezłomnej wiary, walki o prawdę, prawdziwej chrześcijańskiej nadziei oraz wielkiej miłości do Boga i Kościoła. To także swoisty testament, który powinien trafić do serc ludzi, którzy pragną Kościoła służącego Bogu.


Kardynał George Pell opisuje wiele wątków swojej pracy w Watykanie. Przekazuje informacje oraz kulisy spraw z życia Kościoła, o których do tej pory nie wspominano. Nierzadko podejmuje trudne i niewygodne tematy, takie jak sprawy finansowe Watykanu, wpływ islamu na Europę, związki niesakramentalne. Wprost mówi o prześladowaniach chrześcijan w debacie publicznej.
Wspólnym mianownikiem całego tryptyku jest miłość i pokora.

Skazany niewinny


Kardynał Pell to były ordynariusz Sydney i prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii. Spędził 400 dni w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Bezpodstawnie skazano go na sześć lat więzienia za rzekome molestowanie dwóch nastoletnich chórzystów. Mimo że miał możliwość skorzystania z immunitetu dyplomatycznego, nie zrobił tego i poddał się procesowi, od początku wnosząc, iż jest niewinny, i wierząc, że prawda się obroni. Po skandalicznym procesie, wielkiej nagonce mediów i drugiej apelacji - 7 kwietnia 2020 roku został uniewinniony jednomyślnym orzeczeniem Sądu Najwyższego.


Zapiski więzienne


Dziennik powstawał w czasie, kiedy kardynał nie wiedział jeszcze, jak zakończy się jego sprawa. O swoim pobycie w więzieniu tak pisał: „Miałem zaległe rekolekcje (...) Zostałem pochwycony w walce pomiędzy dobrem a złem”. W swoich notatkach zapisał, że tym, co pozwala mu przetrwać, jest modlitwa oraz listy otrzymywane od rodziny, ale i od zupełnie obcych mu osób. Najtrudniejszym z kolei przeżyciem dla kard. Pella był brak możliwości odprawiania Mszy Świętej.

O Dzienniku więziennym wypowiedział się już m.in. wydawca oryginału, dyrektor wydawnictwa Ignatius Press, który twierdzi, że stanie się on klasyką duchowości. George Weigel napisał o nich: „Ten dziennik więzienny nigdy nie powinien był powstać. Fakt, że jednak został napisany, jest dowodem na to, jak wielka jest Boża łaska, która pośród nikczemności, zła i niesprawiedliwości potrafi wzbudzić w człowieku wnikliwość obserwacji, wspaniałomyślność i dobroć. Fakt, że został napisany tak pięknie, świadczy o chrześcijańskim charakterze, który owa łaska uformowała w jego autorze, kardynale George’u Pellu”.


Publicystka portalu National Catholic Register Joan Frawley Desmond podkreśla natomiast, że publikacja oryginału książki zbiegła się z ogłoszeniem raportu Stolicy Apostolskiej w sprawie McCarricka. Czytelnik tym samym staje więc przed paradoksem Kościoła, który w swoich szeregach ma zarówno pasterzy niesłusznie skazanych za rzekome nadużycia, jak i „drapieżników”, którzy wymykają się słusznej karze.


Wzór pokory

Jeśli Bóg chce wykorzystać duszę do swojej szczególnej służby, musi najpierw sprawić, aby była bezużyteczna w oczach ludzkich.

Nie żywiąc niechęci do swoich oskarżycieli, sędziów, pracowników więziennictwa, dziennikarzy oraz osób wyrażających wobec niego nienawiść, kard. Pell wykorzystał pobyt w więzieniu jako swego rodzaju „przedłużone rekolekcje”. Sumiennie przy tym wypełniał strony zeszytu swoimi duchowymi refleksjami oraz spostrzeżeniami na temat bieżących wydarzeń i więziennego życia.

Ta książka to świadectwo niezłomnej wiary, walki o prawdę, prawdziwej chrześcijańskiej nadziei oraz wielkiej miłości do Boga i Kościoła. To także swoisty testament, który powinien trafić do serc ludzi, którzy pragną Kościoła służącego Bogu.

 

Nagroda Feniksa

W 2022 r. pierwszy tom Dziennika więziennego „Apelacja” został nagrodzony na Targach Wydawców Katolickich nagrodą „Feniks” w kategorii: duchowość. Nagrodę otrzymał polski wydawca, krakowski Dom Wydawniczy „Rafael” oraz autor kard. George Pell.

W uzasadnieniu jury napisało: „Za publikację zapisu duchowej podróży Autora ku wolności; swoistych wewnętrznych rekolekcji, dzięki którym pozostał człowiekiem wolnym, nawet w więzieniu. Świadomość własnej niewinności i zawierzenie Bogu pozwoliły mu przetrwać najtrudniejszą próbę życia”.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium