Rocznica objawień fatimskich 0
Rocznica objawień fatimskich

Matka Boża Fatimska
Dokładnie 103 lata temu, 13 maja 1917 roku niedaleko słynnej dziś na cały świat Fatimy trójka pastuszków: Łucja dos Santos oraz Hiacynta i Franciszek Marto, ujrzała po raz pierwszy Maryję. Matka Boża ukazywała się dzieciom przez sześć kolejnych miesięcy, prosząc je o przekazanie ludzkości wezwania do modlitwy, nawrócenia i pokuty.

Tajemnice fatimskie
W takcie objawień fatimskich Maryja przekazała widzącym trzy tajemnice.
Pierwsza ukazywała wizję piekła.
Druga przepowiadała wybuch i nieszczęścia drugiej wojny światowej, wystąpienie głodu na rozległych obszarach ziemi, rozpoczęcie na wielką skalę prześladowań Kościoła i znieważanie osoby papieża. Matka Boża prosiła wówczas o poświęcenie Rosji swemu Niepokalanemu Sercu i o przyjmowanie Komunii św. wynagradzającej w pierwsze soboty każdego miesiąca.
Trzecia tajemnica zrobiła największe wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na wszystkich, którzy zetknęli się z jej treścią. Pełne jej brzmienie jednak, jak podkreślała św. Łucja, jest „przeznaczone tylko dla samych papieży”. Ujawnił je publicznie dopiero Jan Paweł II 26 czerwca 2000 roku. Była w nim między innymi mowa o białym kapłanie ginącym od kul z broni palnej i strzał z łuków, co część osób odniosła do nieudanego zamachu na papieża Polaka z 13 maja 1981 roku.

Objawienia fatimskie a zamach na Jana Pawła II
13 maja 1981 roku Ali Agca dokonał zamachu na Jana Pawła II. Ojciec Swięty został jednak cudownie ocalony. Rok po tym wydarzeniu papież udał się do Fatimy, by złożyć Matce Bożej hołd i podziękowanie za to, że ocaliła mu życie. Wyjęty podczas operacji pocisk z pistoletu Mehmeta Alego Agcy przekazał jako wotum, które następnie umieszczono wewnątrz korony figury Matki Bożej Fatimskiej.

Cud słońca
W widzeniu z września 1917 roku Maryja ponowiła prośbę o modlitwę różańcową i zapowiedziała cud, który miał się wydarzyć miesiąc później. 13 października 1917 roku, mimo ulewnego deszczu, na miejscu objawień zebrał się 70-tysięczny tłum. Wśród zebranych byli duchowni, przedstawiciele władz i dziennikarze. Zarówno wierzący, jak i sceptycy zobaczyli niezwykłe zjawisko: chmury rozstąpiły się, przestał padać deszcz, pojawiło się „słońce, które zaczęło wirować na niebie”. Kościół katolicki zakwalifikował to zjawisko jako cud, choć sceptycy uznają je za wynik złudzenia optycznego lub zbiorowej histerii.

103. rocznica objawień fatimskich w cieniu pandemii
Rokrocznie w sanktuarium w portugalskiej Fatimie obchodzone są uroczystości upamiętnienia objawień maryjnych. W tym roku odbędą się one pierwszy raz w historii bez udziału wiernych. Ich brak wynika z obostrzeń z powodu epidemii koronawirusa.
Mimo czasu pandemii wiele parafii nadal zaprasza swoich wiernych na nabożeństwa fatimskie, które choć w zmienionej formie, bez procesji, są widocznym znakiem wiary i czci dla Matki Bożej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium