Święta Rita-patronka spraw beznadziejnych 0
Święta Rita-patronka spraw beznadziejnych

Święta Rita z Cascia-patronka spraw beznadziejnych


Św. Rita należy jest jedną z "ulubionych'" świętych. Wierni, najczęściej kobiety znalazły w niej swoją orędowniczkę w wielu sprawach, ale przede wszystkich tych dotyczących rodziny i dzieci.
22. każdego miesiąca, a zwłaszcza 22 maja w rocznicę jej śmierci czciciele świętej Rity gromadzą się, by złożyć swoje prośby o jej wstawiennictwo,podziękowania za pomoc,a także by poświęcić róże, z którymi najbardziej kojarzy się św. Rita.


Św. Rita.Perła Umbrii

Urodziła się około 1380 r. w rodzinie ubogich górali w Rocca Porena, niedaleko Cascii (Umbria) jako jedyne dziecko, rodzice ochrzcili ją imieniem Małgorzata, w skrócie Rita. Mimo chęci wstąpienia do zakonu, wyszła za mąż za wyraźną namową rodziców. Niestety małżeństwo było naznaczone cierpieniem ze względu na porywczy charakter jej męża. Rita znosiła swój los z anielską cierpliwością. Mąż Rity zginął zabity w porachunkach zwaśnionych rodów, przed śmiercią nawrócił się i pogodził ze swoją żoną. Rita obawiała się o swoich synów, przede wszystkim bała się, że będą się chcieli zemścić za śmierć ojca. Prosiła Boga, aby raczej zabrał ich ze świata niż mieliby stać się zabójcami. Bóg wysłuchał tej prośby.. Obaj synowie zmarli podczas epidemii. Rita jako trzydziestokilkuletnia wdowa wstąpiła do zakonu augustianek, które miały swój klasztor w Cascii. Ponieważ była analfabetką, została przyjęta do sióstr "konwersek", które były przeznaczone do najniższych, codziennych prac w klasztorze. Św. Rita miała szczególne nabożeństwo do Bożej męki. Chciała współuczestniczyć w cierpieniu Jezusa. Otrzymała stygmat ciernia z korony cierniowej. Ta bolesna rana zadawała jej nieznośne cierpienia przez 15 lat, aż do śmierci. Zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 r. w Cascii. Tam do dzisiaj jej nienaruszone ciało spoczywa w Sanktuarium Świętej. Do Cascii i Rocca Poreny przybywają codziennie rzesze wiernych pielgrzymów. Papież Urban VIII w roku 1628 zatwierdził jej kult. Jednak jej uroczysta kanonizacja odbyła się dopiero 24 maja 1900 r. Dokonał jej papież Leon XIII, nazywając św. Ritę "drogocenną perłą Umbrii".


Cuda św. Rity

Pierwszym cudem związanym ze świętą Ritą jest jej nienaruszone ciało. Dodatkowo, przy grobie Rity działy się nadzwyczajne rzeczy. W sanktuarium wybuchł gwałtowny pożar, który spalił cały kościół,ocalała jedynie trumna z ciałem Rity i pozostała nietknięta. Od czasów jej śmierci rzesze osób prosiły ją o pomoc i wielu z nich uzyskało w niej swoją "skuteczną" orędowniczkę.


Św. Rita-kult w Polsce

Św. Rita jest patronką w sprawach trudnych i beznadziejnych. W Polsce kult św. Rity jest bardzo żywy. Szczególnymi jego miejscami są: klasztor Augustianów w Krakowie, gdzie w kościele św. Katarzyny przechowywane są relikwie św. Rity oraz Sanktuarium Św. Rity w Nowym Sączu.

 

Św. Rita Sanktuarium Cascia fot. Liliana Surma

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium