Uroczystość Wszystkich Świętych — odkryjmy na nowo Świętych Obcowanie 0

Uroczystość Wszystkich Świętych — odkryjmy na nowo Świętych Obcowanie 

Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest 1 listopada. Kościół tego dnia wspomina tych, którzy dostąpili już szczęścia wiecznego i są w Niebie. Święto to przypomina wiernym o wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką oraz o świętości, do której każdy człowiek jest powołany. 



Poprzez świętych do Boga 

Uroczystość Wszystkich Świętych ma już ponad tysiącletnią tradycję. Wspominamy wszystkich świętych, oddając im cześć na Chwałę Pana. To święci uczą nas, jaką drogą dojść do Nieba. Dzięki ich świadectwu życia, podczas którego wybrali służbę Bogu, możemy wzorować się na ich postawach. Św. Tomasz z Akwinu lub Teresa z Lisieux zostawili po sobie godną uwagi spuściznę, a to tylko dwóch spośród rzeszy świętych, których wspominamy w liturgii. 1 listopada jest także dniem dla tych świętych, których nie znamy z imienia, a którzy radują się już w Niebie. Patronowie, których imieniem często chrzci się dziecko; zawierza się mu poprzez bierzmowanie; prosi o szczególne łaski np. w nabożeństwie ku czci św. Rity; lub modląc wypraszając szczególne łaski u Boga za wstawiennictwem świętych. 

 

Każdy jest powołany do świętości!

Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina ważną prawdę! Bez względu na zawód, stan, grzechy, majętność — wszyscy bez wyjątku powołani są do świętości. To nie jest zarezerwowane tylko dla wybranych. Świętym nie zostaje tylko ksiądz, siostra zakonna, doktor kościoła, ale każdy człowiek. “Dążcie do tego co w górze, nie do tego, co na ziemi” Kol 3,2. Wciąż zdarza się zapomnieć, że życie na ziemi to czas do wykorzystania, aby w osiągnąć życie wieczne. Nadzieja jak płynie ze Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który pokonał śmierć, powinna towarzyszyć nam podczas tych dni zadumy, odwiedzania grobów, modlitwy za zmarłych i spotkań rodzinnych. Śmierć to przecież nowy początek. 




Kształtowanie Uroczystości Wszystkich Świętych 

W obawie przed bałwochwalstwem nie oddawano czci nikomu ani niczemu ze stworzeń poza Bogiem. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Chrystusa — zaczęto układać modlitwy za Jej wstawiennictwem, ustanawiać święta oraz wznosić Kościoły. Równocześnie pojawił się także kult ku czci św. Michała Archanioła. W I w. Kościół był prześladowany, co miało wpływ na ustanowienie kultu ku czci męczenników, których dzień śmierci uważano równocześnie za dzień narodzin dla nieba. 13 maja 608 r. papież Bonifacy IV poświęcił Maryi i świętym męczennikom rzymską świątynię Panteon. Kilka wieków później papież Grzegorz III otworzył kaplicę poświęconą Wszystkim Świętym w kościele św. Piotra — VIII w. W połowie tego samego wieku w Anglii zaczęto obchodzić święto Wszystkich Świętych, razem z wigilią orz oktawą. Reforma z 1955 r. usunęła jednak tę uroczystość, razem z oktawą.  W tym samym wieku, w roku 935 papież Jan XI ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na dzień 1 listopada.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium