Św. Mikołaj z Miry 0
Św. Mikołaj z Miry

Św. Mikołaj — ulubiony święty dzieci, do którego co roku adresowane są setki listów. Przynosi prezenty 6 grudnia, hojnie obdarowując radością. Kim był prawdziwy św. Mikołaj i skąd wziął się jego kult?

Krótka historia wielkiego Świętego

Pierwsze doniesienia o nim pochodzą z VI wieku – stąd brak ścisłości co do roku jego urodzenia i śmierci. Urodził się podobno ok. 270 r. w Patras, na terenie dzisiejszej Turcji.


Był jedynakiem urodzonym w zamożnej rodzinie. Od młodości jednak zrezygnował z doczesnych przyjemności. Wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców obdarowywał potrzebujących, wykorzystując rodzinny majątek. Najczęściej rozdawał chleb, orzechy, pieniądze na słodycze i książki, krzyże, święte obrazki, tabliczki, ptaszki w klatce lub… rózgi. Był człowiekiem dobrym, pobożnym, miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.


Święty Mikołaj (ang. Santa Claus)

Do naszej świadomości jednak coraz częściej trafia wizerunek świętego mikołaja z popularnych reklam oraz przekazów społecznych, jako staruszka z białą brodą, złotymi okularami w czarownym kubraku i czapce. Mieszka na Biegunie Północnym, podróżuje saniami, zaprzęgniętymi w renifery i w jedną noc dostarcza dzieciom prezenty. Nie ma w tym oczywiście nic złego, jednak bądźmy ostrożni i czujni, by pamiętać i wciąż przypominać, że 6 grudnia jest uczczeniem św. Mikołaja z Miry, który rozdał swój majątek potrzebującym i dzieciom. Nie zapominajmy tego dnia o bliskich, podarkach i radości, ale też westchnijmy do świętego Mikołaja o to, czego nam brakuje — może to nadzieja, może siły do pracy, a może miłość, która jest cenniejsza niż najdroższy prezent.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium